תומך החלטות

תומך החלטות מיועד לבגיר, בעל יכולת להביע את רצונו ולהיות בקשר עם התומך, שעם קבלת תמיכה, יכול לקבל החלטות הקשורות בענייניו בעצמו.

אדם שמונה לו תומך, הוא כשיר מבחינה נפשית ושכלית ויכול לקבל החלטות לטובתו תוך שקילת מירב השיקולים הרלוונטיים, אך מפאת חולשה או קושי לא יכול לנהל את ענייניו לבד והוא צריך סיוע.

בית המשפט יכול למנות לאדם אפוטרופוס, אולם, על-מנת לא לפגוע בו בהחלטה כה גורלית בשלילת האוטונומיה שלו, יכול בית המשפט לבחון אופציה למנות לאדם "תומך החלטות".

בהחלטה למנות לאדם תומך בית המשפט מאזן בין הצורך לתת לאדם סיוע שהוא זקוק לו ומצד שני מגן על זכויותיו והאוטונומיה שלו.

תפקידו של תומך לסייע לאדם שמונה לו ולעזור לו בקבלת החלטות וביישומן באופן המותאם לצרכיו, הבנתו ומונגש ככל האפשר למגבלתו.

תומך החלטות אינו אפוטרופוס בעל סמכות לקבל החלטות בשמו של האדם שלו הוא מונה ואינו יכול לנהל את ענייניו, אולם, הוא זכאי לקבל את כל המידע מארגונים ומוסדות ולהעבירו בדרך המובנת למקבל ההחלטה בדרך המובנת ומותאמת לו. מקבל ההחלטה הוא האחראי על ההחלטה שקיבל והוא זה שחותם עליה.

תומך בקבלת החלטות צריך שיהיה בגיר, מוכר או מוסכם על מקבל ההחלטה, לא מונה לו אפוטרופוס ולא נכנס לתוקף ייפוי כוח מתמשך בעניינו. בינו ובין מקבל ההחלטה אין ניגוד עניינים והוא לא ייצג את מקבל ההחלטה בהגשת הבקשה.

תומך, לא מקצועי, יוכל לבחור בהכשרה מטעם הנציבות לשוויון זכויות של אנשים עם מוגבלות. תומך מקצועי, יחוייב לעבור בהצלחה קורס הכשרה לתומכי החלטה מקצועיים. (הקורס מוכר על-ידי משרד המשפטים).

 


לוגו חיים חזיזה

חיים חזיזה עורך דין ומגשר

במשרד עורך דין חיים חזיזה אתם מקבלים מעטפת שירותים ואתכם כל הדרך עד להסכם.
כל אדם ונסיבותיו, כל אדם הוא עולם ומלואו.

הנאמר באתר הינו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי, מומלץ ורצוי לפנות לתיאום פגישת ייעוץ

כתובתנו:
הזית 2, מגדל העמק

טלפון: 052-655-1111

סרקת והפרטים אצלך