מזונות אישה וכתובתה

ביהדות הבעל מחויב לזון ולפרנס את האישה, מרגע הנישואין ועד ליום מותה או עד לגירושין, למעט אותן עילות המוגדרות בהלכה היהודית, (לדוגמא: ויתור מרצון על המזונות, בגידה, סירוב לשלום בית).

על הבעל חלה החובה לדאוג לצרכיה של האישה, בהתאם לרמת החיים שאליה הורגלה. הכלל ההלכתי קובע, כי האישה "עולה עמו ואינה יורדת". בהלכה היהודית ישנם עילות בהם הבעל או האישה יכולים לתבוע גירושין.
בעל המעוניין להתגרש, יכול ויחויב לשלם לאשתו את כתובתה ותוספת כתובתה.

 

מזונות אישה – אישה עלולה לאבד את זכאותה למזונות בעילות הכתובות בהלכה היהודית, כמו ניאוף, מורדת ועוד.

האישה, במקרים מסוימים, יכולה לתבוע מגורים ספציפיים.

חיוב הבעל במתן גט – בית הדין הרבני יכול ויחייב את הבעל במתן גט לאישה בעילות הגירושין הכתובות בהלכה היהודית כמו: אינו זן ואינו מפרנס, אלימות פיסית, בעיית פוריות, מאיס עליי, בגידה ועוד.

זוגות ידועים בציבור או זוגות שנישאו בנישואים אזרחיים – ההלכה היהודית אינה מכירה בזוגות אלו ומכאן שהם אינם זכאים למזונות עפ"י ההלכה היהודית. אולם, עפ"י ההלכה שהתפתחה במסגרת פסיקת בתי המשפט, זוגות ידועים בציבור או זוגות שנישאו בנישואים אזרחיים, יהיו זכאים למזונות משקמים או מזונות אזרחיים. מטרת החיוב במזונות אלו הינה שיקום בן הזוג החלש כלכלית מבין שני בני הזוג ולהבטיח את רמת חייו לאחר הפרידה.

 

 


לוגו חיים חזיזה

חיים חזיזה עורך דין ומגשר

במשרד עורך דין חיים חזיזה אתם מקבלים מעטפת שירותים ואתכם כל הדרך עד להסכם.
כל אדם ונסיבותיו, כל אדם הוא עולם ומלואו.

הנאמר באתר הינו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי, מומלץ ורצוי לפנות לתיאום פגישת ייעוץ

כתובתנו:
הזית 2, מגדל העמק

טלפון: 052-655-1111

סרקת והפרטים אצלך