צוואות

צוואה – בריאות ואריכות ימים

עורך צוואה לעולם יכול להוריש רק מה ששייך לו.

עורך צוואה מצווה בחייו ומרצונו החופשי את חלוקת נכסיו לאחר פטירתו. עריכת צוואה מסדירה כיצד יחולק רכושו של האדם שערך אותה לפי רצונו ולא לפי חוק הירושה. עריכת צוואה עוזרת במניעת מחלוקות לאחר פטירתו של המצווה.

עצם עריכת הצוואה מביאה לידי ביטוי את רצונו של המצווה וכיצד יחולק רכושו לאחר פטירתו.

עורך צוואה יכול לשנותה בכל עת בחייו.

 

דרכים לכתיבת צוואה:

  • צוואה בכתב יד - צוואה בכתב ידו של המצווה, נושאת תאריך ואת חתימתו של המצווה.
  • צוואה בפני עדים - צוואה בכתב וכוללת: תאריך וחתימת המצווה בפני העדים, המצווה מצהיר בפני העדים שזאת צוואתו, העדים מאשרים בחתימת ידם על הצוואה כי המצווה הצהיר וחתם כאמור.
  • צוואה בפני רשות - צוואה בפני רשות תיעשה על-ידי המצווה באמירת דברי-המצווה בעל פה בפני שופט, רשם של בית משפט או רשם לענייני ירושה או בפני חבר של בית-דין דתי, או בהגשת דברי-הצוואה בכתב, על-ידי המצווה עצמו, לידי שופט או רשם של בית משפט, רשם לענייני ירושה או חבר בית-דין דתי כאמור. עם סיום הקראת הצוואה בפני המותב, יאשר האחרון את הצוואה.
    החוק מאפשר גם להפקיד את הצוואה אצל רשם לענייני ירושה. ההפקדה תהיה במסירת הצוואה על–ידי המצווה עצמו לרשם לענייני ירושה. זכותו של המצווה לקבל בחזרה בכל עת צוואה שהפקיד.
  • צוואה בעל פה – "שכיב מרע" - צוואה של אדם הרואה את עצמו, בנסיבות המצדיקות זאת, מול פני המוות. דברי המצווה יירשמו בזיכרון דברים שייחתם בידי שני עדים בציון תאריך והנסיבות לעריכתה. צוואת "שכיב מרע" תופקד ע"י שני העדים אצל הרשם לענייני ירושה. היה והמצווה נותר בחיים תוך 30 ימים, הצוואה תהיה מבוטלת.

טענות לביטול צוואה:

אונס או איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, הוראת-צוואה שנעשתה מחמת טעות, טעות סופר, צוואה סתומה, צוואה בלתי חוקית, צוואה לטובת עדים וכו' (סעיף 35 לחוק הירושה, התשכ"ו-1965).

יחד עם זאת, בחלק מהטענות לביטול הצוואה, חוק הירושה קובע, כי אם אפשר לתקן את הצוואה, הרי שבית המשפט יעשה כן ולא יבטלה.

בהתנגדות לקיום צוואה, רשם הירושה יעביר את הדיון בהתנגדות לבית המשפט לענייני משפחה. היה ובית המשפט דוחה את ההתנגדות, הדיון יוחזר לרשם הירושה וזה יוציא "צו קיום ירושה".

 


לוגו חיים חזיזה

חיים חזיזה עורך דין ומגשר

במשרד עורך דין חיים חזיזה אתם מקבלים מעטפת שירותים ואתכם כל הדרך עד להסכם.
כל אדם ונסיבותיו, כל אדם הוא עולם ומלואו.

הנאמר באתר הינו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי, מומלץ ורצוי לפנות לתיאום פגישת ייעוץ

כתובתנו:
הזית 2, מגדל העמק

טלפון: 052-655-1111

סרקת והפרטים אצלך