משמורת ילדים והסדרי ראייה

במסגרת ההליכים המשפטיים יש להגיש תביעה למשמורת ילדים וקביעת הסדרי שהות. במקביל, עד למתן החלטה סופית בהליך, יש להגיש בקשה למשמורת זמנית על הילדים וקביעת הסדרי שהות וראייה זמניים.

משמורת ילדים משותפת

משמורת שבה שני ההורים, יחדיו, אחראים על הילדים ונושאים באחריות לגידולם. המשמורת הפיזית על הילדים נתונה לשני ההורים.

ההורים נשארים האפוטרופוסים הטבעיים של הילדים במשמורת משותפת או עם הסדרי ראייה.

במשמורת משותפת, היות והילדים נמצאים בחלוקת זמנים שווה בין שני ההורים הרי שהמזונות בהם יתחייב האב יהיו נמוכים יותר. גובה המזונות במשמורת ילדים משותפת קיבל תפנית בעקבות החלטת כבוד בית המשפט העליון בבע"ם 919/15.

הורה בעל משמורת בלעדית – אחראי על הטיפול הקבוע והשוטף בילדים.

הסדרי ראייה

הורה הלא משמורן – הסדרי הראייה בימים קבועים באמצע השבוע ובד"כ כל שבת שנייה.

הורה משמורן – הורה משמורן מטפל בילדים באופן שוטף. המשמורת הפיזית על הילדים ניתנת להורה המשמורן. קביעת הורה משמורן אינה מורידה מאחריותו של ההורה השני. עפ"י חוק האפוטרופסות, על ההורים חלה החובה לדאוג לכל צרכי הקטין, הן הפיזיים והן הנפשיים, ולרבות חינוכו, גידולו, לימודיו, ואף להכשרתו לעבודה, וכן לדאוג לשמירת נכסיו, ניהולם ופיתוחם. במשמורת פיזית נקבע היכן הילד מתגורר כאשר הוריו חיים בנפרד.

חוסר הסכמה על משמורת הילדים או הסדרי הראייה

הורים שלא הגיעו להסכמות ביניהם לגבי המשמורת על הילדים, ביהמ"ש, בהתאם לתסקיר של עובדת סוציאלית ממחלקת הרווחה, יחליט מי יהיה המשמורן הפיזי ואת הזכויות של ההורה השני. מה שינחה את כב' ביהמ"ש יהיה טובתם של הילדים. ביהמ"ש יבדוק את גיל הילדים, ככל שישנם ילדים עד גיל 6, כי אז קיימת "חזקת הגיל הרך", אלא אם יש סיבה המונעת מהאם לגדל את הקטינים. בסמכות ביהמ"ש להורות על בחינת מסוגלות הורית. ביהמ"ש, בבואו לפסוק בעניין משמורת הילדים, ייתכן וירצה לשמוע את הילדים ישירות, להאזין לרחשי ליבם.

הורה המפר הסדרי ראייה, ביהמ"ש יכול להטיל עליו סנקציות. הורה כזה פוגע בילדיו שלו ומשבש לבן הזוג השני את תוכניותיו. נגד הורה כזה ניתן להגיש בקשה לצמצום הסדרי הראייה.

חלוקת הזמנים והסדרי השהות יש בהם כדי להשפיע על גובה המזונות.

 


לוגו חיים חזיזה

חיים חזיזה עורך דין ומגשר

במשרד עורך דין חיים חזיזה אתם מקבלים מעטפת שירותים ואתכם כל הדרך עד להסכם.
כל אדם ונסיבותיו, כל אדם הוא עולם ומלואו.

הנאמר באתר הינו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי, מומלץ ורצוי לפנות לתיאום פגישת ייעוץ

כתובתנו:
הזית 2, מגדל העמק

טלפון: 052-655-1111

סרקת והפרטים אצלך