הסכמי חיים משותפים (ידועים בציבור)

זוגות החיים תחת קורת גג אחת ומביאים יחד ילדים לעולם, מנהלים משק בית ותא משפחתי באופן זהה לזוגות נשואים, אולם מתוך בחירה אישית והסכמה, החליטו לנהל את חייהם ללא מסגרת הנישואין.

הסכם חיים משותפים מגדיר את הנושאים הקשורים לתקופת החיים המשותפים, את ההבנות וההסכמות שבני הזוג הגיעו אליהן. בהסכם חיים משותפים יוגדרו גם הנושאים הקשורים ליום סיום החיים המשותפים בין בני הזוג.

עם חתימת בני הזוג על "הסכם חיים משותפים-ידועים בציבור" הוא מקבל תוקף משפטי. מומלץ לאשר את ההסכם לחיים משותפים בבית המשפט לענייני משפחה או אצל נוטריון.

"חוק הירושה" מעגן בתוכו את המושג "ידועים בציבור", אולם החוק אינו מגדיר מה התנאים כדי שבני זוג יוכרו כ"ידועים בציבור"

בתי המשפט לענייני משפחה ובית המשפט העליון, קבעו באלו מבחנים על בני הזוג לעמוד, על מנת שיוכרו כידועים בציבור: "קיום חיי משפחה וניהול משק משותף". מבלי להרחיב ולהיכנס לפרשנויות ולפרטי פרטים, הכוונה: התנהלותם של "ידועים בציבור" הינה כשל בעל ואישה ללא רישום בבית הדין הרבני.

הסכמי חיים משותפים-ידועים בציבור, הולכים ותופסים תאוצה בישראל, זאת מפני שעל-פי חוק שיפוט בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין), התשי"ג-1953, נקבע כי נישואין וגירושין בין יהודים ייערכו על פי דין תורה. משכך הם פני הדברים, ישנם זוגות אשר אינם יכולים להתחתן עפ"י דין תורה, כמו: גרושה וכהן, נישואי תערובת, ספק לגבי יהדותו של אחד מבני הזוג, גיור של אחד מבני הזוג אשר אינו מוכר ע"י המוסד הרבני, בני זוג מאותו מין (הדת אינה מכירה בנישואין חד מיניים), זוגות אשר מטעמים אידיאולוגיים לא מעוניינים להינשא דרך המוסד הרבני, נישואין אזרחיים מחוץ לישראל.

מומלץ לקרוא "הסכמי הורות משותפת–הורות ללא זוגיות", "הסכמי ממון"


לוגו חיים חזיזה

חיים חזיזה עורך דין ומגשר

במשרד עורך דין חיים חזיזה אתם מקבלים מעטפת שירותים ואתכם כל הדרך עד להסכם.
כל אדם ונסיבותיו, כל אדם הוא עולם ומלואו.

הנאמר באתר הינו כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
לקבלת ייעוץ משפטי ספציפי, מומלץ ורצוי לפנות לתיאום פגישת ייעוץ

כתובתנו:
הזית 2, מגדל העמק

טלפון: 052-655-1111

סרקת והפרטים אצלך